ZÁMEK SKALIČKA - SKALIČKA 15 - ZÁBŘEH NA MORAVĚ 789 01


info@zamek-skalicka.cz

ZÁMEK SKALIČKA

SKALIČKA 15

789 01 ZÁBŘEH

+420 732 400 900
     
     
  REKONSTRUKCE - DALŠÍ ČLENĚNÍ: 
 
  Komentář k obnově na úvod
 
    Rekonstrukce fasády
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  Finální úprava interiérů (nábytek)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
   
  
ZÁMEK SKALIČKA    

Kousíček pravdivé historie je tak vzácná věc, že si jí musíme velice vážit.
    
Thomas Jefferson
    

    HLAVNÍ NABÍDKA: 
   REKONSTRUKCE
 
     


Pro speciální číslo čtvrtletního Zpravodaje Společnosti pro technologie ochrany památek (STOP), které je výhradně věnováno zámku Skalička klikněte na .

V  této části webových stránek naleznete fotografie, které mapují kompletní rekonstrukci zámku Skalička od roku 2003, kdy jsme jej koupili od vnučky stavebního inženýra Cyrila Knoba, paní doktorky Adély Knobové, které byl majetek vrácen v rámci restitucí v devadesátých letech XX. století.

Ihned po koupi jsme se pustili do oprav - jak jsme záhy zjistili, největším nepřítelem stavby byla vlhkost a voda – jednak zatékalo střechou a jednak se vlhkost již po mnoho let dostávala do obvodových a vnitřních zdí z podlah. Celkově nedobrý stav zámku poznamenalo zejména několik posledních let, kdy se vedly soudní spory o majetek a zámek nikdo nepoužíval.

Naše úsilí zpočátku bylo spíše neradostné a navenek destruktivní - bylo třeba likvidovat nevhodné stavební úpravy zámku, vykonané ve XX. století: osvobodit budovu před zadušením „cementovými omítkami“, zbourat všechny nevhodné příčky a stropy, vykopat podlahy až k základům a odvětrat je, … atd, atd.

 
  


Až po několika letech, jsme se dostali z obnažovací fáze do radostnějších prací, kdy jsme začali „oblékat zámek“ do nových omítek, restaurovat původní malby a štuky. Naše práce byla v tomto období již trochu vidět a to nás nabíjelo. Za 12 let intenzivních rekonstrukčních prací jsme se dopracovali do dnešního stavu, kdy je celé přízemí konečně hotové. Práce však neskončila, je třeba jít dál …

V  jednotlivých položkách nabídky „REKONSTRUKCE“ ukazujeme fotografie našeho úsilí. Některé opravy jsme prováděli postupně – byly vykonávány pouze v některých místnostech a za několik let jsme ty samé rozšířili i ve zbytku zámku. Fotografie jsme proto netřídili chronologicky ale podle typu prováděných prací.

Na zcela první stránce nabídky „REKONSTRUKCE“ jsme si dovolili umístnit obrázky těch lidí, kteří rekonstrukce prováděli anebo nám při této práci intenzivně pomáhali. Vám všem vřelé – DÍKY ! Bohužel se nám nepodařilo dohledat všechny osoby v našem soukromém archivu a tak se omlouváme všem těm, které zde nezmiňujeme – tuto agendu budeme však nadále doplňovat tak, jak se nám podaří sehnat příslušné materiály. Pokud Vy, čtenáři těchto webových stránek, naleznete jakékoliv fotografie, které mají spojitost se zámkem Skalička, jeho obnovou, historií anebo událostmi, budeme moc rádi, když nám je zašlete - rádi je zveřejníme.